Ślęża

Masyw Ślęży przez długi czas był przez rowerzystów niemal całkowicie ignorowany ze względu na niezbyt imponująca wysokość. Zupełnie niesłusznie, gdyż w ostatnich kilku latach wyznaczono tam dziesiątki szlaków rowerowych na zróżnicowanym poziomie. Od familijnych ścieżek po singletracki pozwalające na regularną organizację zawodów enduro na Ślęży. I nie myślcie sobie, że mimo niedużych przewyższeń obejdziecie się bez porządnych hamulców! A i podjazdy potrafią zaskoczyć, nic więc dziwnego, że nie brak tu też tras rekomendowanych dla e-bike’ów.

Pozycje obowiązkowe

Ślęża to idealne miejsce na trening cross-country i mnóstwo zabawy na wspomnianym enduro. Na początek polecamy Niebieską Trasę Górską – 16-kilometrową ścieżkę, z którą bez problemu poradzą sobie nawet ci, którzy na rowerze jeżdżą tylko okazjonalnie. Dla miłośników XC nada się choćby KrossTrail Sulliwoods – niemal trzykilometrowy singiel stworzony i utrzymywany w kondycji przez grupę pasjonatów to stosunkowo niewielkie nachylenie, ale za to techniczne ukształtowanie i profilowana trasa o zmiennej nawierzchni. Zamyka się w formie pętli, więc to wymarzone miejsce na trening.

Na Enduro genialną opcją jest Świerkowa. Na 620 metrach długości gubimy prawie 90 metrów przewyższenia. I to w jakim stylu! Jest kręto i wymagająco, ale da się też poskakać. Początkujący dadzą sobie radę, ale dopiero podkręcenie tempa wyciska z tej trasy to, co najlepsze. Świetna na płynne zwiększanie prędkości w miarę progresu umiejętności. Jak ktoś chce czegoś więcej, to nie zawiedzie go Gangster Trail. Jest ślisko, jest szybko, a zakończenie w postaci ostrej ścianki zdecydowanie nie jest dla każdego. Takich miejsc na Ślęży nie brak, podobnie jak bardziej przyjaznych tras. A do tego można wziąć szosę, aby pośmigać po asfalcie i pojechać trasą rodem z Mistrzostw Polski.

Widoki

Warto zauważyć, że część szlaków leży w obrębie Ślężańskiego Parku Narodowego. Ślęża znana jest ze wspaniałych, wiekowych jaworów i efektownych suchorośli, nie brak też typowej leśnej fauny – spotkanie z sarną czy lisem w przeciwieństwie do większości polskich lasów nie należy do rzadkości. A jakby tego było mało, samotny masyw był przez wieki związany z kultem Słońca, dlatego można przy okazji zobaczyć mnóstwo rzeźb i struktur starożytnych – rzecz więcej niż niecodzienna w naszym kraju.

Lokalizacja tej  miejscówki

Trasy rowerowe  w obrębie tej miejscówki