Single Track Świeradów-Zdrój

Przepiękne uzdrowiskowe miasteczko Świeradów-Zdrój jako jedno z pierwszych miejsc w Polsce postawiło na rozwój infrastruktury rowerowej. W rezultacie wokół Świeradowa rozkwitła sieć kilkudziesięciu kilometrów tras, od łatwych, przez średnie aż po zaawansowane. Z racji na bliskośc granicy, ścieżki łączą się w duży system dwukierunkowy z trasami czeskimi. Całość można zwiedzić na ebike, które sa dostępne po obu stronach granicy wraz ze stacjami ładowania.

Link do miejscówki z opisem tras: https://single-track.eu/sciezki-rowerowe-mapa/

Polsko-czeski sukces

Ten projekt pokazuje, jak wiele można osiągnąć przy międzynarodowej współpracy. Od 2009 roku, gdy właściwie nie było tu rowerzystów, udało się stworzyć ponad 80 kilometrów wspaniale przygotowanych tras po obu stronach granicy, w pełni wykorzystując potencjał tego miejsca. Dziś to jedna ze sztandarowych miejscówek MTB w kraju.

Znajdziecie tu trasy o różnym stopniu trudności, dominują jednak średnio-zaawansowane single, z którymi poradzą sobie nawet osoby bez dużego doświadczenia – hopy pozwalają polatać, ale bez ekstremalnych wysokości. Nie znaczy to, że Ci bardziej ogarnięci będą się nudzić. Wystarczy zwiększyć prędkość, aby przeszkody stały się wyzwaniem, a zakręty i zjazdy nagle zaczęły wymagać sporo techniki. Takie skonfigurowanie ścieżek jest niemałą sztuką – szacunek dla twórców!

XC i Enduro

Rower z pełnym zawieszeniem niezbędny jest tylko na najtrudniejszych trasach. Na większości poradzą sobie też zwykłe cross country, choć wiadomo – full to jednak inna jazda na trasach pomyślanych pod enduro. Warto też zaznaczyć, że w okolicy nie brakuje szlaków MTB dla tych, którzy oprócz ostrych zjazdów lubią też zrobić kilkadziesiąt kilometrów w zróżnicowanym terenie. Szlak „Katorga, Stóg Izerski, Sępia Góra” to niemal 20 kilometrów długości i kilometr przewyższenia – gwarantujemy, że nie będzie tam miejsca na nudę. A 66-kilometrowy „Wysoki Grzbiet” nie ma litości dla słabeuszy.

80 kilometrów tras i jeszcze więcej ścieżek

Single Track Świeradów-Zdrój nie leży na terenie parku narodowego, można więc bez obaw łączyć trasy ze ścieżkami (oczywiście uważając na pieszych) i jeździć wszędzie. Gwarantuje to, że nie będziesz czuć monotonii nawet podczas kilkudniowego pobytu. Każdy, kto był w Świeradowie-Zdroju i okolicach poleca w pierwszej kolejności singla o wdzięcznej nazwie Zajęcznik. Idealny balans między wymaganiami a frajdą, a do tego fenomenalny zjazd – polecamy od niego zacząć.Świetna jest też czterominutowa Tewa. Dla żądnych mocnych wrażeń sprawdzi się Czerniawska Kopa – 15 kilometrów nie bez powodu oznaczono na czarno.

Cały kompleks to miks naturalnych i sztucznych przeszkód, a trasy są na bieżąco serwisowane. Niezależnie od stopnia trudności są też bardzo dobrze oznaczone, tak że nie sposób się zgubić. Warto tylko pamiętać, że znaki po polskiej i czeskiej stronie nieco się różnią. Samo uzdrowiskowe miasto Świeradów-Zdrój jest wielce urokliwe i obfituje w miejsca do spania, a przede wszystkim (co po rowerze jest najważniejsze) do posilenia się.

Idealna miejscówka na przedłużony weekend!

Trasy rowerowe  w obrębie tej miejscówki

Lokalizacja tej  miejscówki