Najstarsze góry w Polsce znane są miłośnikom kolarstwa górskiego nie od wczoraj. Pierwsze trasy stworzono już w 2003 roku, a ich sieć od tego czasu jest nieustannie rozbudowywana. Mała Sowa, Wielka Sowa i Kalenica wraz z pozostałymi szczytami pozwalają zarówno na całodniowe wycieczki MTB, jak i dynamiczną jazdę sportową. Do dyspozycji jest ponad 200 kilometrów szlaków o zróżnicowanym poziomie trudności. A to wszystko w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Można tu zobaczyć między innymi charakterne muflony, liczne jeleniowate i wszechobecne sprytne lisy, a rzeźba terenu zachwyca skałkami gnejsowymi i wapiennymi.

Jak można pojeździć?

Góry Sowie są wprost stworzone do wielogodzinnych wycieczek. Nie brakuje szlaków na 5-8 godzin jazdy, nierzadko wymagających. Są bardzo dobrze oznaczone na mapach, dlatego trudno się zgubić. Początkującym rowerzystom polecamy szczególnie Szlak Podziemi – niecałe 50 km łagodnych tras urozmaicone ciekawymi zabytkami i niecodziennymi atrakcjami turystycznymi jak choćby podziemnym kompleksem z czasów II Wojny Światowej. Dla pragnących wrażeń jest trasa o wiele mówiącej nazwie „Tylko dla Orłów” – 34 kilometry ostrych podjazdów i zjazdów. Przyda się dobry rower i kondycja – czas przejazdu tego odcinka to zazwyczaj około 6 godzin.

Pełno jest też materiału do zabawy dla miłośników klasycznego XC. Bielawa i Głuszyca poprzecinane są dziesiątkami single tracków. Większość z nich prezentuje średni poziom trudności i wymaga chociaż minimalnego doświadczenia. Nadadzą się idealnie do szlifowania techniki i formy, a ich zróżnicowanie gwarantuje, że nie ma szans na nudne jeżdżenie w kółko. Regularnie odbywają się tu maratony MTB i zawody organizowane przez Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety, które dba o stan techniczny i oznaczenie tras.

Trasy Enduro Srebrna Góra

Jeśli XC to dla Ciebie za mało i wolisz więcej czasu spędzać w powietrzu, to nie brak tu kilkukilometrowych tras Enduro – zadbanych i spełniających aktualne standardy. To jedna z najlepszych miejscówek w Polsce. Odbywają się tu mistrzostwa kraju, a to chyba o czymś świadczy, prawda? Spotkasz tu wielu zapaleńców, a przy odrobinie szczęścia na górę zabierze Cię… Tarpan. Są też bardziej typowe busy, więc nie trzeba bać się podjazdów. Te oczywiście dla chętnych też się znajdą, szczególnie jeśli jeździsz na elektryku.

Wszystko to sprawia, że Góry Sowie to jedno z najlepszych miejsc na rower w Polsce, a uniwersalność wcale nie zmniejsza jego jakości. A do tego kuchnię mają tam wspaniałą!

Lokalizacja tej  miejscówki

Trasy rowerowe  w obrębie tej miejscówki